از نظر انسان‌ها
سگ‌ها حیوانات مفید و با وفایی هستند. اما از نظر گرگ‌ها، سگ‌ها گرگ‌هایی هستند که تن به بردگی داده‌اند تا در آسایش و رفاه زندگی کنند.

چگوآرا
از نظر انسان‌ها سگ‌ها حیوانات مفید و با وفایی هستند. اما از نظرتعدادی از نامزدهای دریافت سیمرغ بازیگری در جشنواره سی و ششم فیلم فجر/ اختتامیه این رویداد امروز عصر برگزار می شود.
عکس: حانیه زاهد
⭐️ ⭐️فاطمه سادات
کرج
٢٢بهمن تماشایی

takhribعلی و ریحانه نصیری(فدایی امام خامنه ای)
رشت
٢٢بهمن تماشایی

takhribسید علی و سید محمد
قم
٢٢بهمن تماشایی

takhribالهام سادات حسینی نیا
قم
٢٢بهمن تماشایی

takhribخانواده عباسی
رفسنجان
٢٢بهمن تماشایی

takhribسلام
ضمن تشکر از اعضای محترم بابت ارسال تصاویر

به ۲۲ تصویری که بازدید بیشتری داشته باشند جوایزی تعلق خواهد گرفت

️ takhribتکلیف افراد عقب مانده ذهنی در قیامت‼️

️سوال:

کسي که تو اين دنيا عقب مانده به دنيا اومده و هيچي نميفهمه و فقط زنده ست بعد ۳۰ ؛ ۴۰سال که از اين دنيا رفت تکليفش چيه؟ بايد چه اعمالي از اون سنجيده بشه؟ آیا در قیامت از او نیز تکلیف می خواهند؟

️پاسخ:

اگر این فرد واقعا خوب و بدش را نمی فهمد خدا از او تکلیفی نمی خواهد و در قیامت با لطف خود با او برخورد می کند.

اما اگر برخی از چیز ها را می فهمیده(خوب و بد و زشت و زیبا) ولی نه کامل، خدا با همین احکام عقلی و فطری که می فهمیده از او بازخواست می کند

در خصوص این افراد و این که سرنوشت این ها در قیامت چگونه است و چگونه و به چه قاعده ای برای آن ها جایگاه و مقام آخرتی تعیین می گردد، از دیرباز بحث های گوناگونی در بین اندیشمندان وجود داشته و در کتاب های اعتقادی به آن ها پرداخته شده است .

از نظر عقل و نقل، این گونه افراد چون از ادراک متناسب و قابل قبول که شرط هر تکلیف و مسئولیتی است، بی بهره اند، در دنیا هم تکلیفی بر عهده آنان نیست. در نتیجه، گناهی برای آنان ثبت نمی‏شود و عقوبت و مجازات هم نمی‏شوند و بر همین اساس سوال و جواب قبر و مانند آن در خصوص ایشان بی معناست .

اما در مورد جایگاه اخرویشان نظرات گوناگونی ارائه شده از جمله آنکه اگر از خانواده‏ای مسلمان باشند، به دنبال پدر و مادر خویش شاید به عنوان پاداش و مایه خوشحالی ایشان به بهشت خواهند رفت. اما اگر وابسته به کفار و ظالمان باشند، به واسطه قصور ادراکی خود، در قیامت عذاب نخواهند شد؛

در برخی منابع آمده است: علم آن را به خدا واگذارید؛ یعنی درباره آن سؤال نکنید؛ خدا بهتر می‏داند با آن ها چه کند. (کافی، نشر دار الکتب لاسلامیه، تهران، ۱۳۸۰ ق، ج ۳، ص ۲۴۸)

در برخی روایات در باره اطفال شیعیان آمده است که در عالم برزخ فاطمه زهرا (س) آنان را تربیت می‏کند. ( همان، ج ۵، ص ۲۸۹ و ج ۶، ص ۲۲۹) ذکر شده که حکم دیوانگان، مانند اطفال است. (کافی، ج ۳، ص ۲۴۸٫) البته در پاره ای از روایات نیز ذکر شده که این افراد به شکل خاصی در قیامت مورد آزمون قرار می گیرند تا وضع تسلیم یا متمرد بودن آن ها در برابر تکالیف الهی معین باشد. بعید نیست متناسب با وضع آخرت و میزان ادراکات آن ها در آن جهان آزمونی از ایشان گرفته شود.

در حدیثی زراره از امام باقر (ع)نقل می‌کند: «وقتی قیامت می‌شود، خداوند با پنج دسته بحث می‌کند:

طفل کسی که در دوران فترت بمیرد؛ کسی که در زمان پیامبر ابله باشد (سبک عقل)؛ دیوانه­ای که عقل نداشته باشد و بالأخره کر و لال.

همه آن ها بر خدا اعتراض و یا عرض می‌کنند: تقصیری نداشتیم. اگر حجت ‌داشتیم، اطاعت می‌کردیم. خداوند فرشته­ای را می‌فرستد و آتشی آماده می‌کند. سپس به آن پنج گروه می‌گوید: خداوند به شما امر فرموده است داخل آتش شوید. هر کدام از آن ها پذیرفتند و داخل آتش شدند. خداوند آتش را بر آن‌ها سرد و خنک می‌کند و از سوختن نجات شان می‌دهد؛ ولی عده ای که نپذیرفتند، به سوی آتش جهنّم سوق داده می‌شوند». (رعد (۱۳)، آیه ۱۷٫)

ارسال سوالات از طریق ربات زیر:

️ ir bot

مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

اعتقادی

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار